Пастка для бджіл, або роївня, являє собою особливу конструкцію, яка представлена у вигляді легкого ящика або кошика. Пристрій оснащують кришкою, яка вільно відкривається і так само легко закривається. Така пастка призначена для упіймання, перевезення і тимчасової перетримки рою бджіл на своїх пасіках або лову диких комах і проведення селекції.

Конструкція бджолиних пасток залежить від поведінки комах під час роїння. Так, відокремлена частина сім’ї залишає вулик, після чого виконує кілька кіл у повітрі і приземляється на нове місце.

Найчастіше комахи віддають перевагу височинам. Це можуть бути дахи або гілки високих дерев. Важливо, щоб пастка була досить великою, щоб в неї помістився рій бджіл. До того ж варто передбачити в конструкції складні фіксуючі деталі, які дозволять розташувати споруду на великій висоті.

 

Вимоги

Пастки для бджіл можуть мати різні особливості конструкції. До того ж їх роблять з різних матеріалів. При цьому рекомендується дотримуватися таких вимог:

1) висока місткість. Важливо, щоб у роївню помістився рій будь-якої сили. Відповідний обсяг становить 40-80 літрів.

2) високий ступінь міцності.

3) герметичність. Бджоли в роївнях зазвичай перебувають у не самому доброзичливому настрої, тому вони не повинні випадково потрапляти назовні.

4) зручність. Велике значення має наявність кришки, яка має вільно відкриватися і закриватися.

5) вільний доступ свіжого повітря.

6) легкість споруди. Щоб зняти рій, може знадобитися підйом конструкції на жердині. При значній масі споруди процедура стає більш складною і небезпечною.

Із журналу «Пасіка»