Розповімо про прополіс, який призначений для лікування й приготування препаратів.
Збирається він тільки на пасіках, безпечних відносно заразливих хвороб бджіл, протягом усього літа, зазвичай після медозбору. Вихід продукції від однієї сім’ї становить до 50 г, іноді 100–200 г за сезон.
Свіжий прополіс зліплюють у грудки по 100–200 г, обгортають пергаментним папером, кладуть у целофанові або поліетиленові мішечки і щільно зав’язують.
Зберігають прополіс у темному, прохолодному приміщенні, тоді цілющі властивості й вміст БАР (біологічно активних речовин) не змінюються протягом 5–10 років.
Найкращим вважається прополіс без сторонніх домішок. Непридатний для товарних цілей прополіс, який бджоли утворюють наприкінці літа, коли не вистачає рослинної сировини й доводиться приносити до вулика мазут, колісну мазь, фарби та інші сурогати.
Препарати прополісу застосовують тільки під наглядом лікаря з урахуванням чутливості до продукту та протипоказань. Не можна вживати препарати на основі прополісу людям, у яких є захворювання печінки та жовчних шляхів, панкреатит, нирковокам’яна хвороба. Потрібно запобігати передозуванню прополісу.
Із журналу «Пасіка»