На початку вересня грядки на наших городах поступово звільняються. Зібраний урожай кабачків, баклажанів, томатів, цибулі, моркви потребує переробки. Ми добре попрацювали влітку, однак ще рано відпочивати. Адже навіть на початку осені можна знову наповнити город яскравою, смачною та корисною зеленню.

То що саме варто посіяти під осінь на дачі? Таких рослин чимало, чи не найпоширеніші з них такі:

Салат-латук. Висівати його можна протягом усього сільськогосподарського сезону через невеликі інтервали часу. Однак слід враховувати, що латук має поверхневу кореневу систему. Саме тому в посушливі дні він потребує майже щоденного поливу. Якщо забудете про це, то створите рослинам некомфортні умови: вони почнуть формувати насіння, а соковита зелень набуде гіркоти.

Цей салат любить прохолоду, кращого смаку він досягає за температури 10–17 оС. Також він легко витримує зниження температури, його не лякають заморозки до мінус 4–5 оС. Латук можна вживати в їжу через 35–40 днів після сівби, качан росте трохи довше – до 60–80 днів. Зрізати салат латук рекомендується у ранковий час.

Рукола. Завдяки широкому спектру корисних властивостей та оригінальному гірчично_горіховому гострому присмаку листя, ця рослина останнім часом набула значної популярності. Рукола добре витримує низькі температури, оптимальною для її росту є температура 14–18 оС, їй не страшні заморозки до мінус 5–7 оС.

Не зважаючи на те, що це культура короткого світлового дня, не варто висівати її у постійному затінку, бо вона втратить свій неповторний смак. Погіршує смак корисної зелені та додає неприємної гіркоти також відсутність ретельного поливу. Зрізати листя можна вже за 25–30 днів після висівання.

Шпинат. Влітку грядки зі шпинатом інколи доводиться притіняти від пекучого сонця, натомість восени погода сприяє росту і розвитку цієї культури. Адже шпинат – рослина короткого світлового дня. Оптимальною температурою для його росту 15–19 оС. Цей "любитель" прохолоди потребує також рясного поливу. Залежно від сорту, шпинат готовий до збирання через 30–50 днів після сівби.

Редис. Цей скоростиглий соковитий коренеплід чи не найпершим з'являється на прилавках напровесні й не залишає їх до пізньої осені. У досвідчених городників грядки з редисом тішать око круглий сезон. Збирати редис можна вже через 15–20 днів після висівання. Вереснева температура буде йому лише на користь.

Адже восени він виходить набагато смачнішим: не таким водянистим, як навесні, і не таким гострим,як за спекотного літа.

О. Романенко

Із журналу "Дім, сад, город"