Кизил в Україні вже давно перестали вважати екзотичною рослиною, оскільки завдяки своїм унікальним цілющим властивостям чимало садівників вирощують його на своїх ділянках. Крім того, це чудова декоративна рослина, яку висаджують у садах, парках, на присадибних ділянках, де вона радує раннім цвітінням, густим красивим листям і яскравими плодами. Однак насамперед його цінують за дуже корисні ягоди із незвичайним кислуватим смаком, з яких виходить смачне варення та інші страви, які мають лікувальні властивості.
Важлива особливість кизилу - його довговічність. Ця рослина здатна повноцінно рости й давати врожай понад 100 років.
Плодоносити прищеплений саджанець починає на другий-третій рік життя, сіянець - на п'ятий-шостий. Зазвичай 15-20-річна рослина дає 30-50 кг ягід, а з 25-30-річної можна отримати в середньому 90 кг плодів.
Кущі кизилу відрізняються міцністю й стійкістю до несприятливих погодних умов. Також рослині властива висока морозостійкість: у зимові місяці він витримує зниження температури повітря до мінус 30 оС. Така особливість робить кизил придатним для вирощування в усіх регіонах України. Крім того, хороша стійкість до морозів забезпечує рослині раннє цвітіння. Кизил цвіте вже на початку березня, коли ще зберігається ймовірність поворотних заморозків.
Однак, незважаючи на раннє цвітіння, плодоносити рослини починають значно пізніше, оскільки період вегетації кизилу становить 190-195 днів. Залежно від групи стиглості розрізняють ранні, середні та середньопізні сорти кизилу. Для всіх сортів характерне неодночасне дозрівання плодів, тому з однієї рослини ягоди збирають вибірково. Зазвичай, цей період триває 25-40 днів.
Крім довговічності і морозостійкості, серед переваг цього цілющого багаторічника відзначають стійкість до хвороб і шкідників, завдяки чому рослина не потребує обробок хімічними засобами захисту.
Щоб правильно посадити кизил, необхідно придбати 1-2-річні саджанці, для яких завчасно підготувати посадкові ями: ширина 0,8-1,0 м, глибина 0,7-0,8 м. На дно ями укладають шар родючого ґрунту, до якого додають мінеральні добрива і 10 кг перегною, ретельно перемішуючи землесуміш. Після цього саджанець акуратно фіксують у ямі, присипають землею і рясно поливають, використовуючи не менше 30 л води.
За необхідності на саджанці можна обрізати 1/2 або 1/3 частину пагонів, забезпечивши таким чином баланс надземної й підземної частини рослини. Після закінчення садивних робіт рекомендується замульчувати ґрунт перегноєм або сухою землею.
Подальший догляд за кизилом полягає у регулярних поливах і розпушуванні ґрунту, своєчасному видаленні бур'янів, обрізуванні пагонів і внесенні добрив.
Коренева система кизилу розташовується досить поверхово, внаслідок чого саджанці нерідко відчувають дефіцит вологи. Тому рослинам необхідно забезпечити своєчасні поливи достатньою кількістю води. Для зручності навколо кущів можна зробити борозну і заливати воду в неї. Після поливання ґрунт потрібно розпушити не глибше, ніж на 10 см.
Розмножувати кизил можна живцями. Нарізують їх зі здорових дорослих рослин, яким не менше 5 років. При цьому зрізують верхню частину пагона завдовжки 10-15 см, на 1 см нижче останньої бруньки. На отриманих живцях видаляють все листя, залишивши тільки кілька верхніх листків.
Пагони замочують у стимуляторі росту і висаджують під плівкове укриття на відстані 3-4 см один від одного. Насадження рясно поливають і присипають піском шаром завтовшки 10 см. Оптимальна температура повітря в парнику на період вкорінення живців має бути у межах 25-27 оС.
Через два місяці необхідно провести загартовування, починаючи з короткочасного зняття плівки з парника і поступово збільшуючи час перебування живців на відкритому повітрі. По закінченню 10-14 днів зелені живці кизилу можна висаджувати на постійне місце.
Також розмножують кизил окуліруванням. Цю процедуру виконують на дворічних саджанцях дикого кизилу на висоті 10-15 см, на штамбових формах - 75-80 см.
Насамкінець зауважу: якщо забезпечити цій рослині щороку належний догляд і правильне своєчасне обрізування пагонів, то наприкінці літа або на початку осені можна отримати високий і якісний урожай цілющих ягід.
С.С. Бондаренко,
тел. (050) 8834854, (068) 3982929
Із журналу "Дім, сад, город" №5, 2021