Пригадую далекі 50-роки минулого століття. Зі столиці до нашого містечка, розташованого поблизу річки Унава, притоки ріки Ірпінь, почали щороку приїздити на відпочинок чимало сімей із дітьми.
Розселялися вони по хатах домогосподарок на все літо, починаючи з травня місяця. Відпочинок був відмінним: свіже повітря, коров’яче або козине молоко, домашні курячі яйця, фрукти й овочі з присадибної ділянки... Тоді ще маленькою дівчинкою я вперше почула від «дачників», так їх у нас називали, слово салат, який вони просили господинь приготувати їм.
Моя бабуся, скориставшись ситуацією, десь придбала насіння салату. Щоправда, лише одного виду, адже у продажу в ті часи його майже не було. Вона швидко посіяла велику грядку цього насіння. Завдяки родючій землі, якісному обробітку і сприятливій погоді, салат виріс напрочуд гарним і соковитим. Від дачників не було відбою. Дуже полюбилася їм ця вітамінна зелень.
Враховуючи посилений попит на молодий салат, бабуся насіяла ще кілька грядок з інтервалом 5-10 днів, щоб подовжити збирання врожаю зелені протягом усього сезону. Цей салат уже призначався для продажу на базарі. Торгівля була дуже успішною: ми не встигали зривати соковите листя з грядки, мити, в'язати у жмутики і носити їх бабусі, яка на базарі торгувала вітамінним «товаром». Як згодом з’ясувалося, то був листковий салат латук.
Цей салат надзвичайно багатий на вітаміни та мікроелементи. Його низька калорійність (всього 10-15 калорій на 100 г продукту) дозволяє застосовувати вітамінну зелень щоденно у різних дієтах. Дієтологи включають салат до раціону дітей, підлітків та людей похилого віку.
Така майже чарівна корисність латуку обумовлена молочним соком, який міститься у листках салату і містить особливу речовину, що сприяє нормалізації сну, підвищенню імунітету, що особливо важливо для дітей, вагітних жінок та у період захворювання на грип, зниженню рівня холестерину, лікуванню кашлю, заспокійливо впливає на нервову систему, лікує подразнення та почервоніння шкіри у вигляді масок із подрібненого листя. Для тих, хто звик правильно харчуватися, салат латук є просто незамінним продуктом.
Були часи, коли вся наша сім’я збиралася за обідом на дачі, у центрі стола завжди ставили велике пласке блюдо з величезною горою щойно зірваних з грядки і ретельно промитих розеток салату (тільки без корінця). Поруч ставили приготовлену заправку в глибоких салатниках. Вона добре поєднувалася із зеленню, надаючи салату багатшого смаку. Готували її з вичавленого молодого часнику, лимонного соку, цукру, солі і рослинної олії у довільній пропорції. Вмочуєш розетку салату у таку ароматну заправку – і до рота. Смакота! Така вітамінна страва добре смакувала до м’ясних, рибних і картопляних страв.
Минули ті часи, у нашому житті відбулося чимало змін. Тепер торговельна мережа пропонує чимало видів салату латук, кожен з яких відрізняється чимось особливо корисним. З-поміж них найпопулярнішими є такі:
- Дубовий (форма листя подібна до листя дуба), сорти: Альтеро, Аморікс, Астерікс, Бетано, Мазератті, Дубаголд, Дубрава, Забава, Кредо, Дубачек, Дубок, Дубаред, Робін, Торреро;
- Лолло Росса (один із найкрасивіших видів салату з листям, схожим на морських мешканців), сорти: Лолло Росса, Лолло біонда, Лолло сан, Лолло фан, Кармезі, Констанс, Маджестік, Ніка, Нейшн, Селвей, Пентаред, Меркурій, Барбадос, Пентаред, Кімура.
- Батавія (качанно-листковий: може бути качанним або листковим), сорти: Ліфлі, Гранд Рапід Рітса, Гранд Рапід Перл Джем, Різотто, Гріні, Старфайтер, Фанлі, Фантайм, Афіціон, Ланцелот, Богемія, Орфей, Гейзер, Бастон, Дачний, Єралаш, Пражан, Маліс, Редбат, Тріатлон.
- Масляний (з великим вмістом вітаміну Е, вкрай потрібного для покращення зору), сорти: 4 сезони, Аланіс, Атракціон, Берлінський жовтий, Кадо, Касіні, Король майя, Яхонт.
- Хрумкий (із збільшеним вмістом цукрів), сорти: Ансамбль, Ассоль, Аргентинас, Балморал, Бостон, Сумоїст, Сталліон, Сніжана, Скіндел, Робінзон, Платінас, Умбрінас.
- Напівкачанний (корисний за вмістом мінералів, необхідних організму), сорти: Адмірал, Аквіно, Ескіз, Гасконь, Гейзер, Ставр, Еврідіка, Фріліс, Хамелеон, Флорін, Теремок.
- салат Ромен (римський салат, інгредієнт для класичного варіанту салату «Цезар»), сорти: Аувона, Бачата, Вікторінус, Квінтус, Корбана, Німфа, Рафаель, Роджер, Станіслав, Турінус.
Салат латук - невибагливий овоч. Але рослині необхідно забезпечити достатню кількість сонячного світла, інакше качан стане нещільним і витягнутим. Нестача води також згубно впливає на рослину, оскільки листки салату набувають зайвої гіркоти. Однак, якщо правильно доглядати за рослинами, то все літо можна збирати соковите листя і качани.
Насамкінець зауважу: в наш час майже жодне святкове застілля не обходиться без салату, який використовують як для оздоблення страв, так і для споживання.
Тож, раджу придбати насіння салату латук і посіяти його у кілька строків, щоб вирощувати вітамінну зелень протягом усього сезону і бути здоровими.
О. Захарченко
Із журналу «Дім, сад, город» №5, 2021 р.