Варто знати

На схожість тієї чи іншої городньої культури впливає чимало факторів. Однак з-поміж найпоширеніших чинників, які впливають на схожість моркви, варто назвати чотири основні причини.

  1. Причиною поганої схожості моркви може бути неякісне насіння або неправильна ме­тодика його пророщування. Не рекомендується використовувати для сівби насіння, зіб­ране попереднього року. Оптимальним для посіву є насіння моркви, яке пролежа­ло 3-5 років. Бажано провести нетривале вимочування у спиртовмісній питній рідині з міцністю від 35 до 45°. Тривалість цієї процедури становить зазвичай 20-30 хвилин. Після вимочу­вання, як у горілці, так і у воді, насіння слід про­мити під проточною водою, щоб видалити ефірні олії, які пригнічують ріст.
  2. Також причиною поганої схожості моркви часто буває використання недостатньої кількості насіння для сівби. Як і у всіх парасолькових (окружкових), визрівання насіння у моркви відбувається нерівномірно. У зв'язку із цим схожість у нього також нерівномірна. Саме тому фахівці рекомендують висівати до­сить велику кількість насіння із перспекти­вою наступного проріджування.
  3. Причинами поганої схожості моркви інколи слугує велика глибина посіву насіння. Навіть у разі проростання паростки можуть не по­бачити сонячного світла, бо не добе­руться до нього через надмірну щільність ґрунту.
  4. Згубно на сходи моркви діє також нестача поливу. Якщо утримується суха погода, то полив моркви необхідно виконувати рясно один раз на 1-2 дні. За похмурої погоди частоту поливів можна скоротити вдвічі.

Із журналу «Дім, сад, город» №4, 2021 р.