ВІВЦІ КОРИСНА СІРКА
Щоб вовна у ваших овець була густа й шовковиста, треба давати їм побільше кормів, які містять у своєму складі сірку.
А це – конюшина, вика, боби, горох, сочевиця. Давайте такі корми постійно. На якість вовни також впливають надмірні холоди та спека. Від холоду вовна стає тоншою. Тому напередодні зими подбайте про теплий загін для тварин.
КУКУРУДЗА – СТИМУЛЯТОР РОСТУ
Кажуть, сила коня – від вівса. А от знавці стверджують, що від кукурудзи! Від такого корму швидше збільшується маса коня, він стає значно витривалішим. А ще помічено, що знижується передчасна смертність коней і збільшується термін їхньої служби.
Тільки привчати коня до нового корму треба поступово. Якщо він його, зазвичай, їсть погано, додавайте по жмені–дві до вівса. А якщо їсть добре, давайте відразу повну норму.
КРІП ПІДНІМАЄ УДОЇ
Обшпарте крутим окропом близько трьох кілограмів висівок, накрийте і залиште на півгодини. Розмішуйте рукою або великою дерев'яною ложкою, поки висівки не побіліють. Додайте жменю солі, склянку розпареного заздалегідь до м'якості, але невареного лляного насіння і півсклянки водної настоянки кропу (її треба заздалегідь приготувати). Добре перемішайте.
Давати таку суміш корові треба вранці. Через 8–10 днів ви матимете збільшення удоїв. Після цього починайте відучувати корову від поживного пійла. Робіть це поступово. Із зменшенням, а потім і зовсім припиненням такого годування і переведенням на звичайні корми і надої меншими не стануть.
ЯК ПОЛІПШИТИ ЯКІСТЬ МОЛОКА
Якщо годувати корову лучним сіном з конюшини, молоко буде запашним та жирним, відповідно й масло з нього вийде смачніше. Якщо сіно пересохле або заготовлене в погану погоду, то і молоко буде неякісним, а масло буде салоподібним з неприємним смаком та запахом. Воно важко збивається. Але ситуацію можна виправити.
Додайте до раціону корови коренеплоди, найкраще кормові буряки та моркву, ріпакову макуху, пшеничні висівки та овес. А от турнепс і брукву згодовуйте обережно, у невеликих кількостях. Молоко та масло матимете відмінні.
ПОСОЛІТЬ ЇЖУ ДЛЯ СВИНІ
До корму свині корисно додати трохи солі. Із сіллю краще засвоюється їжа. У результаті пришвидшується обмін азоту, збільшується жива маса.
ЖИРНІЮТЬ ГУСАКИ… НА КРОПИВІ
ТА КАРТОПЛЯНОМУ БАДИЛЛІ
Кропива – чудова вітамінна добавка до будь-яких кормів. Коням та коровам її дають, попередньо висушивши, додаючи до сіна у вигляді порошку по жмені вранці та ввечері. Курям, гусям, качкам подрібнюють свіжу кропиву і дають разом з комбікормом або іншою їжею.
Гусаки й качки від неї набирають жиру, а кури краще несуться. Таку ж роль у раціоні тварин відіграє і картопляне бадилля. Його треба висушити на сонці. Додавати до кормів їх не більше 1/4 всього об'єму.
Із журналу "Дім, сад, город" №3, 2021