Ні, капусту на стіні я не вирощую. На стіні я її зберігаю. За багато років перепробував різні способи зберігання капусти взимку: у погребі на купі, на стелажах; надворі у прикопі – головки капусти без качанів (рос. кочерыжек) і з качанами; в сараї за різних способів утеплення. Але найкращим виявився спосіб зберігання в погребі на стіні.

 

Для цього на одній із стін погреба прикріпив планки шириною 5 см із дошки-шалівки товщиною 2,5 см. Щоб планки не прилягли щільно до стіни, то спершу дюбелями прикріпив до стіни невеликі відрізки (5х10 см) цих же планок на відстані приблизно 1 м одна від одної, а потім до цих відрізків цвяхами прикріпив планки. Відстань між планками може бути різною, у мене 15–18 см.

Капусту викопую з корінням, головку від качана не відділяю, а коріння з землею оббиваю тильною кромкою ножа. Щоб головку капусти можна було підвісити до планки на стіні, зробив гачки з нержавіючого дроту діаметром 3 мм. На один гачок витрачаю 25–30 см дроту. Щоб зачепити гачком за качан капусти, який досить твердий, то у кожному качані просвердлюю дірочку. Головку капусти за допомогою гачка досить легко зачепити за планку на стіні, адже планки прикріплені до стіни на відстані 2,5 см. Таке зберігання дуже зручне. Кожна головка капусти на видноті, до неї вільний доступ у будь-який момент.

До планок, прибитих до однієї з стін погреба, на гачках підвішують головки капусти для зберігання.

Щоб забезпечити відповідний температурний режим зберігання і невисоку відносну вологу, то капусту для зимового зберігання я викопую пізно восени після перших невеликих приморозків. І спочатку я її зберігаю у сараї також підвішену гачками до стіни або до дощок на засіках для фруктів і картоплі. А коли вже надворі добре похолодає і в сараї встановиться температура близько 0оС, тоді капусту переношу до погреба.

До речі, викопану картоплю я спочатку не заношу до погреба, а зсипаю в засіки у сараї. Тут вона зберігається 2–2,5 місяця. Коли надворі добре похолодає, а це кінець жовтня – початок листопада, картоплю перебираю, сортую і закладаю в погріб на зберігання: їстівну в засіки, насіннєву в ящики. Так вона зберігається, не псуючись, до літа.

Б.Васильківський
Із журналу “Дім, сад, город»