Шановні читачі! Навіть у найулюбленіші свята чимало господарів продовжують піклуватися про свій садок, квітник, виноградник. Пропонуємо корисну інформацію, яка, можливо, стане вам у пригоді.

За ступенем розкладання розрізняють свіжий, напівперепрілий, перепрілий гній і перегній.

Залежно від призначення і термінів вико­ристання, його зберігають гарячим (рихло укладають) або холодним (щільно уклада­ють) способами.

Гарячим способом зберігають гній для отримання перегною, а також перед роз­киданням у невеликих купах (1-2 дні). Для тривалого зберігання його укладають щільно і добре утрамбовують, щоб не було доступу повітря.

Зберігати можна в траншеї або надзем­ним способом. Її глибина — 50-70 см, ши­рина — 150-200 см, довжина довільна. На дно траншеї або майданчика укладають торф, сухе листя, тирсу шаром 25 см для вбирання рідини, що виділяється. У міру надходження гній укладають у штабель і добре ущільнюють.

Щоб зменшити втрати азоту, гній шаром 30 см присипають торфом (15 см).

Для збагачення гною фосфором і калієм на кожну тонну додають 5 кг фосфорного борошна, фосфатшлаку, каїніту, сильвініту, деревного попелу. Висота штабеля — 130 см. Зверху і з боків штабель вкривають дерни­ною, торфом, тирсою шаром 20 см.

Із журналу "Дім, сад, город" №12, 2019