Новорічна погода не дуже радує снігом і морозцем, однак варто бути готовим до всіляких погодних негараздів, зокрема морозів, які можуть прийти в Україну в лютому і навіть у березні.
Плодові дерева, особливо південних порід і сортів, часто потерпають від зимових ушкоджень. Основна причина – слабка природна (спадкова) зимовитривалість, а отже, і менша захищеність. Особливо це помітно у порівнянні, скажімо, з ягідними чагарниками. Через великі розміри плодових дерев у них взимку вкритий снігом тільки штамб, а інколи лише його нижня частина. Натомість ягідні кущі зимують зазвичай майже повністю вкритими снігом.
Суворі зими, коли морози сягають 30оС і більше, повторюються приблизно через 10 років. У такі періоди трапляється вимерзання багатьох плодових дерев, здебільшого слабозимовитривалих. Дуже часто вони не встигають відновитися або не мають для цього сил й повільно впродовж трьох–чотирьох років гинуть. Щодо дерев, які належать до більш зимовитривалих порід, то згодом вони зазвичай відновлюються, нормально ростуть і плодоносять. Тож садівники-аматори повинні враховувати цю особливість плодових дерев під час вибору сортів для своєї ділянки.
Однак варто також врахувати, що не тільки в суворі зими підмерзають плодові дерева. Нерідко це трапляється й у звичайні або навіть у м'які зими. Зазвичай це відбувається через несприятливі для росту й розвитку погодні умови під час вегетаційного періоду. Зокрема, в дощове, холодне й хмарне літо фотосинтез листків стає слабким. До того ж, вони нерідко дуже уражуються хворобами (парша, кучерявість, борошниста роса) і рано обсипаються. Негативно впливає на стан дерев і неналежна агротехніка. Все це спричинює недостатнє накопичення плодовими деревами запасних поживних речовин, внаслідок чого вони значно підмерзають у відносно м'які зими, особливо саджанці в розплідниках.
Швидка зміна клімату на нашій планеті, коли за життя одного покоління людей середньорічна температура підвищилася на один–два градуси, також може спричинити підмерзання дерев. Адже кліматичні зміни зумовлюють збільшення кількості та інтенсивності різних небезпечних погодних явищ: злив, ураганів, граду посеред літа тощо. Та чи не найбільшу загрозу становлять погодні "гойдалки" взимку, які спричинюють часті зимові відлиги. І чим тривалішою буде відлига та різкішими сильні морози, які настають слідом за нею, тим сильнішим може виявитися підмерзання. Здебільшого за таких обставин вимерзають плодові бруньки в кісточкових порід.
Із журналу "Дім, сад, город" №12, 2019