Знову осінь прийшла у наші сади, і знову розквітла хризантема — загадкова гостя зі Сходу, що підкорила серця квітникарів усього світу. Фантастичне розмаїття видів і сортів, форм і розмірів, найяскравіша веселка кольорів – це те, чим вона дивує, радує і зачаровує.

Хризантема у перекладі з грецького означає «золотоквіткова». Понад 2500 років тому хризантему вирощували стародавні китайці, вживаючи її пелюстки в їжу, використовували цю рослину і в медицині. У Японії тільки члени імператорської родини мали право носити одяг із зображенням хризантем. А в Європі хризантема увійшла в моду в ХIX столітті.

 Нині ця квітка, яка по праву вважається королевою осені, має понад 3 тисячі видів і підрозділяється на кілька груп: за діаметром і формою суцвіть, висотою куща і його формою. Тож за бажанням у власному саду кожен квітникар може влаштувати тривале і яскраве цвітіння хризантем, підібравши для цього сорти різних термінів квітування і контрастів колірної гами.

 

Садіння хризантем і догляд за ними

Висаджують хризантеми наприкінці травня — на початку червня. З цією метою вибирають світлу сонячну ділянку, з легким ґрунтом без застоювання вологи. Перед садінням у лунку можна внести трохи торфу, піску, жменю попелу. Усе це ретельно перемішують, заливають рясно водою, ставлять саджанець і засипають його такою самою землесумішшю. За спекотної сонячної погоди саджанці необхідно притінити на 5—7 днів. Відстань між хризантемами має бути від 25 до 50 см, залежно від розміру і виду рослин.

Подальший догляд за хризантемами полягає у регулярних поливах і підживленні. Поливати рослини потрібно рясно, використовуючи для цього м'яку відстояну воду. Підживлення можна виконувати кожні 2—3 тижні, застосовуючи комплекс мінеральних добрив для квітів, частіше — у період вегетації. Також для підживлення підійдуть органічні добрива. Виконувати підживлення потрібно під корінь.

Щодо великоквіткових сортів хризантем, які вирощують на зріз, то їх бажано пасинкувати для отримання більшої й красивої квітки. Щоб подовжити період цвітіння, потрібно обривати зів'ялі квіти.

Для боротьби з шкідниками і хворобами радимо обприскати рослини у період бутонізації, застосовуючи розчини Актара і Флінт Стар. Можна ці препарати змішати в одній ємкості і виконати таку «подвійну» обробку хризантем. За необхідності повторити обробку цією сумішшю.

 

Розмноження хризантем

Розмноження хризантем — процес не складний і захоплюючий. Найпоширеніший метод, який зазвичай застосовують квітникарі, — це живцювання, а також поділ куща.

 

Зимівля рослин

Наприкінці жовтня хризантеми потрібно підготувати до зимівлі. З цією метою обрізують стебла, залишивши стовбур 10—12 см і визначають, де зимуватиме рослина — у ґрунті чи в приміщенні. Для зимівлі у відкритому ґрунті обрізані кущі підгортають, підсипають торфом, травою або листям під корінь, можна також підсипати тирсою на висоту 20 см. А потім накривають зверху агроволокном або іншим укривним матеріалом. Другий спосіб — зимівля в приміщенні. Кущ із грудкою землі викопують і пересаджують у великий горщик або ящик. Рясно поливають і ставлять його у світле й прохолодне приміщення. За такого догляду рослини ще дуже довго радуватимуть вас своїм цвітінням.

Щодо високорослих сортів хризантем, то під час підготовки до зими їх зазвичай обрізують і ставлять у холодний підвал з температурою 2—7оС. Протягом зими періодично перевіряють стан рослин і обов’язково стежать, щоб коріння не пересохло. Напровесні хризантеми виносять на світло і починають поливати.

 

Види і сорти садової хризантеми

Хризантема — це багаторічна рослина. Завдяки вітчизняним і зарубіжним селекціонерам, ми маємо змогу милуватися сучасними сортами хризантем, які вражають своєю надзвичайною різноманітністю: розмір квітки коливається від 2 см і до 26 см, а висота куща від 20 см і до 150 см.

Остаточної класифікації сортів хризантем на даний момент немає, бо дуже складно розділити по групах те розмаїття квітів, які відрізняються за терміном цвітіння, висотою куща, величиною, формою і складністю будови суцвіття. Ці квіти і справді вражають яскравим забарвленням і буйством фарб, неповторною формою квітів.

Саме тому популярність хризантем зростає з кожним роком, особливо в наш час, коли селекціонерами виведені сорти, стійкі до різких знижень температури й морозостійкі, а також з тривалим розкішним цвітінням, яке слугує ще однією перевагою садових хризантем. Декоративність і простота у догляді, невибагливість і здатність швидко розмножуватися зробили хризантему однією з найпопулярніших квіткових культур. Недарма ж стародавні східні мудреці радили: «Хочеш прожити щасливе життя, вирощуй хризантеми». Тож вирощуйте хризантеми і живіть довго й щасливо!

Павло Шевченко,
м. Вінниця,
 тел. (093) 192-15-47, (067) 275-66-75

Із журналу "Дім, сад, город" №10, 2019