На своєму винограднику останнім часом вирощую багато морозостійких технічних сортів винограду. Навесні настає час робити зелені операції на своїх кущах, бо ми знаємо, що без проведення зелених операцій на винограднику неможливо одержати якісний і щедрий врожай ягід.

Часткове або повне видалення окремих частин рослини стимулює його плодоношення. До основних зелених операцій відносяться: виламування, підв’язування зелених пагонів, прищипування, пасинкування й видалення вусиків. Завдяки таким операціям можна одержати певну кількість пагонів на кущі й рівномірно розмістити їх у площині шпалери. Крім того, це дає можливість регулювати надходження поживних речовин до тих частин рослини,які несуть урожай. Завдяки цим операціям зменшується опадання квітів і збільшується кількість ягід, що зав’язуються.

Позаяк у мене головним чином кущі технічного призначення, то я, практично, на них не застосовую хімпрепаратів, всі обламані листки, молоді пагони, вусики, щоб їх не викидати, щороку використовуємо для приготування смачного корисного вітамінного квасу й вина.

Тож по порядку. Беру всі зелені частини рослини, які видалені, промиваю і складаю у велику емальовану каструлю. Потім повністю заливаю окропом. Каструлю накриваю кришкою й обгортаю ковдрою, щоб довше зберегти тепло. Приблизно через три дні всю масу проціджую через друшляк і отриману рідину зливаю в скляну десятилітрову банку. Додаю цукор, 500–600 г на 10 літрів квасу, і 100 г не митих родзинок для надання напою більшої різкості. Квас треба поставити в тепле місце на 10–12 днів, поки він не заграє як слід. Якщо хочете одержати вино з листків, то потрібно знову додати у квас 500 г цукру й залишити бродити під гідравлічним затвором без доступу повітря, тому що вино буде мати жовто-зелений колір. А щоб воно було гарним на колір, можна додати трохи червоного варення (на власний розсуд), а якщо розлити напій у поліетиленові пляшки й закрити, не чекаючи закінчення шумування, то вийде ігристий напій типу шампанського. Всі виготовлені вами напої слід зберігати в прохолодному місці. Пийте їх на здоров’я!

Вацлав Задранівський,
смт Літин, Вінницька обл.