Із скарбниці народної мудрості

Де посадити овочі, підкажуть… бур’яни

 Досвідчені городники знають: визначити на 100%, чи придатна земельна ділянка для овочевих насаджень, зможе тільки точний лабораторний аналіз. Але він не всім по кишені. До того ж, не в кожному населеному пункті є такі лабораторії. Однак не варто засмучуватися – проблему допоможуть вирішити... бур'яни. Головне, щоб їх було багато, а не пара кущиків. І ще від господарів потрібно трохи спостережливості.

Отже, виявляється, що від бур'янів теж може бути неабияка користь. Зокрема, вони допоможуть визначити кислотність ґрунтів на дачі. А це вкрай необхідно, бо кожна культура любить конкретний тип ґрунту. Натомість на непридатній для неї землі вона хворітиме, хирітиме і не принесе врожаю. Тож, якщо ви помітили, що на якійсь ділянці швидко ростуть кропива, лобода, березка, ромашка, пирій і конюшина, там слабокислий ґрунт. Така ділянка придатна для вирощування картоплі, капусти брюссельської та листкової, моркви, кукурудзи, огірків, баклажанів, петрушки, перцю, гарбузів, редиски, брукви, ріпи, бобів, квасолі.

У тих місцях, де зустрічаються осот або мати-й-мачуха, нейтральний ґрунт. На ньому можна посадити капусту білоголову, цвітну і пекінську, буряки, цибулю, салат, диню.

Потрапили на очі галявини з диким маком? Швидше за все тут слаболужний ґрунт без застоювання вологи. Таку землю люблять томати, селера і гірчиця. Ну а там, де з'являються «господарюють» жовтець, подорожник, Іван-да-Мар'я і хвощ, ґрунт дуже кислий, тому приживуться на ньому хіба що щавель, ревінь і люпин.

 

Інші способи визначення кислотності ґрунту

Визначити кислотність ґрунту можна за допомогою індикаторів, які продаються в садівничих магазинах. У нагоді стане і набір лакмусових папірців. Вони змінюють свій колір залежно від кислотності ґрунту, до якого їх прикладають. Технологія визначення проста. На грядці викопують три лунки глибиною 30 см. З кожної ямки виймають по жмені землі. Перемішують ґрунт з усіх лунок, змочують його відстояною кип'яченою водою і на 2-3 хвилини прикладають до нього лакмусовий папірець. Якщо папірець став рожевим - кислий ґрунт, жовтим - слабокислий, синім - нейтральний, синьо-фіолетовим - лужний.

Насамкінець варто нагадати, що овочеві культури досить вимогливі до родючості ґрунту. Земля має бути структурною і багатою на гумус. Реакція її повинна бути близькою до нейтральної.

К. Василенко

 

Журнал «Дім, сад, город»,
№3 за 2018 р.