Любий друже! На численні прохання читачів “Яблуньки” запрошуємо тебе у фантастичну мандрівку. Ми опинимося на Землі у ті далекі часи, коли на нашій планеті панували велетенські, жахливі й загадкові динозаври.

Уяви, як дрижить земля, коли повз тебе мчить табун трицератопсів, могутніх, як слони!

Ти чуєш страшне ревіння велетенського 15-ти метрового тиранозавра, бачиш його зубату пащу? Ось з висоти п'ятиповерхового будинку на тебе сиплеться злива листя — його обскубують з верхівок дерев гігантські брахіозаври.

Динозаври були дивовижними рептиліями, "родичами" черепах, крокодилів і ящірок. Вони жили на землі 150 мільйонів років тому.

Слово "динозавр" означає "жахливий ящір". Це слово вигадав у 1841 році англійський вчений Річард Оуен.

На початку XIX століття в Англії були знайдені скам'янілі рештки величезних незнайомих тварин. Вчені зацікавилися диво-велетнями. Цілі експедиції вирушили на пошуки динозаврів в усіх країнах світу. Незабаром на світ з'явилися десятки, навіть сотні фантастичних створінь.

Довгий час спосіб життя динозаврів залишався для науковців таємницею, коли раптом у 1989 році у Скелястих горах (США) було знайдено скам’янілі відбитки мільйонів величезних лап динозаврів.

Усі сліди прямували велетенським "доісторичним" шляхом над берегом прадавнього моря.

В іншому місці, в Монтані (США), дослідники виявили аж 10000 динозаврів, присипаних попелом від виверження вулкану.

Близько 200 мільйонів років тому су­ша складала єдиний суперконтинент — Пангею. У той час динозаври об'єднувалися у величезні "табуни" і мандру­вали у пошуках свіжої їжі неозорими просторами прадавнього світу.

Ось чому їх рештки знаходять практично в усіх куточках світу, навіть в Антарктиді. У ті далекі часи цей континент ще не був вкритий кригою. Там буяли густі первісні ліси і було вдосталь їжі для динозаврів.

У середині "табуна" динозаврів йшли малюки та молодь, а дорослі тва­рини оберігали їх від нападу хижаків.

Вчені стверджують, що динозаври відкладали яйця, як сучасні черепахи та крокодили. Вони були різні за розміром: від маленьких до величез­них, вагою у 7 кілограмів (що зовсім не багато, у порівнянні з дорослими тва­ринами, що важили 20—50 тонн).

Вчені знайшли сотні скам'янілих ве­летенських гнізд та відбитків лап динозаврів разом. Отже, табуни дино­заврів збиралися у величезні колонії. Вони відкладали яйця і чекали, доки малятка-динозаврики з'являться на світ. Коли малеча підростала, вели­чезні табуни динозаврів мандрували далі у пошуках їжі.

Вони обскубували листя і гілочки з дерев або діставали водяну рос­линність з неглибоких водойм.

Усі велетенські динозаври були рос­линоїдними. Уявляєте, скільки потріб­но було їжі для табуна динозаврів, якщо один дорослий брахіозавр погли­нав за день майже 1 тонну листя!

Журнал для дітей «Яблунька»,
№2 за 2016 р.