Розмножування сливи

Для теоретичного розуміння та усвідомлення процесу вегетативного розмноження рослин варто нагадати декілька елементарних понять.

Передусім, якщо ми хочемо мати той чи інший сорт плодової культури, ми повинні розмножити її вегетативними органами (пагін, листок, корінь, кореневище тощо). За насіннєвого розмноження плодових культур сортові ознаки не передаються. Наприклад, якщо ми посіємо насіння (кісточки) сорту сливи Ганна Шпет, то отримані сіянці ніколи не дадуть таких плодів, які були у материнського сорту.

До речі, існують різні способи вегетативного розмноження:

а) живцюванням — скажімо, таким способом розмножують смородину та виноград;

б) відсадками — аґрус, виноград, актинідію;

в) кореневищем — малину, ожину;

г) вусами — полуницю;

д) щепленням — плодові дерева.

Існують два основні компоненти щеплення.

Прищепа — живець того сорту, який планується розмножити.

Підщепа — сіянець або відсадок того ж або близького до нього виду плодової культури, яку хочемо щепити.

І найголовніше — біологічна суть щеплення полягає у тому, що спершу твірні тканини (камбій) підщепи і прищепи мають зростися між собою в результаті з’єднання компонентів щеплення та створення для цього оптимальних умов.

 

Підщепи для сливи

Підщепа має відповідати таким вимогам:

  • бути сумісною зі щеплюваними сортами сливи;
  • не зараженою карантинними захворюваннями, та без механічних пошкоджень;
  • мати потужну кореневу систему для забезпечення щепи водою та поживними речовинами і оптимальні розміри у місці щеплення.

Сливу щеплять на сіянці сливи, аличі, абрикоса, терносливи, вишні повстистої та вегетативно розмножених підщепах Дружба, ВВА-1, ВСВ-1, Еврика, порослевій сливі та аличі. Хоча використовувати останню зі списку підщепу не варто, оскільки слива на ній приживається, але в той же час така підщепа дає значну кількість порослі. Це ускладнює догляд. Слід також пам'ятати, що вегетативно розмножувані підщепи хворіють на вірусні захворювання: шарка, коротковузловатість тощо. У той же час підщепи-сіянці — більш оздоровлені. Але з досвіду зазначу, що найкращою підщепою для сливи є сіянці аличі.

 

П.О. Мазур,
«Слива»,
«Бібліотека «Дім, сад, город»