Доброго дня, шановна редакціє! Скільки себе пам'ятаю, у маминому саду завжди росли лілії. Квіти були стрункими з зеленим розкішним листям, на якому — ні цяточки, ніби воно намальоване.

Якось навесні, коли я стала дорослою і вже мала свій сад, мама перебирала цибулини лілій, а лусочки від них подала мені:

— Бери, доню, посадиш їх і будуть у тебе чудові лілії, — промовила.

Я так і зробила. Прикопала очистки на клумбі і вже скоро, а точніше того ж літа, мала чимало чудових сіянців лілій. Відтоді в моєму саду завжди квітують лілії. Але минулого літа — лілії захворіли.

 

Почало жовтіти й осипатися листя, а те що й залишилося на стовбурі, почорніло, ніби було чимось облите. Квітки стали значно меншими і швидко засихали та обсипалися.

Що робити? Чому захворіли лілії? Буду щиро вдячна, якщо на сторінках журналу знайду відповіді на ці запитання.

Марія ДРЕМЛЮГА,
Хмельницька обл.

 

В Україні, мабуть, не знайти са­ду, де б не зростали лілії. Вони й справді чудові декоративні росли­ни з гарним листям і вишуканими квітками. Якщо підібрати різні сор­ти лілій, то вони квітуватимуть уп­родовж всього літа, радуючи гос­подарів квітками найрізно­манітніших забарвлень і наповню­ючи сад незвичайним чудовим ароматом з весни до осені. Квітни­карі люблять ці квіти за те, що вони якісь божественні й благородні. А ще не занадто вибагливі і можуть зростати у будь-якому куточку са­ду: на сонці, у півтіні, серед кущів і дерев, у бордюрі, на клумбі.

За формою квітки лілій бувають чашоподібні, дзвіночками, чалмоподібні, зірчасті, лійкоподібні. За­барвлені вони у червоний, білий, жовтий, кармінний, рожевий, золо­тавий, бузковий, помаранчевий кольори тощо. Усіх і не перелічити — все залежить від видів та сортів цієї красуні.

Батьківщиною цієї рослини є тропічний ліс, тому лілія потребує до себе відповідної уваги. Але якщо дотримуватися певних правил догляду за лілією, то всі проблеми можна оминути.

Найпершим сигналом про те, що лілія почувається некомфортно, є пожовтіння листків.

Чому ж вони жовтіють. Причин для цього чимало. Але передусім від неправильного догляду за рос­линами, від чого й виникають зах­ворювання.

Що робити, коли у лілії жовтіє листя і які захворювання її ура­жають?

 

 

Іржа. Ця грибкова хвороба заз­вичай характеризується появою плям на листочках. На плямах з’яв­ляються спори. Перезволоження — основна причина цієї хвороби. Потрібно видалити всі хворі части­ни рослини, а саму квітку обприс­кати бордоською рідиною (1%).

Хлороз. Це захворювання про­являється періодичним пожов­тінням листків, причому жовтіти може тільки їхня серединка або кінчик. Причиною появи хлорозу може бути, наприклад, неправиль­но підібраний грунт, його перезво­ложення, поява грибків чи вірусів.

Якщо помітили пожовтіння на рослині, відразу треба перевірити наявність шкідника. Потім замуль­чувати грунт, обробити рослини розчином мідного купоросу і ли­монної кислоти. Після цього дода­ти мінеральне добриво, яке підхо­дить для певного сорту лілії.

Бактеріальна гниль. Це захво­рювання проявляється в коричне­вих плямах на листках, після чого вони жовтіють і гинуть. Причиною появи гнилі є надмірна вологість грунту або пошкодження кореня. Якщо така проблема виявлена, то потрібно відразу видалити всі ура­жені листочки, а квітки обробити фунгіцидом.

Фузаріоз. Небезпека цієї хво­роби полягає в тому, що уражена нею лілія практично гине. Ця хво­роба вбиває саму цибулину. Спо­чатку симптоми захворювання можна й не помітити, бо фузаріоз діє під землею. Пізніше, лілія почи­нає жовтіти, але врятувати її вже не вдається. Потрапити на ділянку, де ростуть лілії, грибок може з ор­ганічними добривами, а розвину­тися завдяки теплому клімату і підвищеній вологості. Все що мож­на зробити в цьому випадку, це не дати рослині захворіти. Тому перед садінням бажано кожну цибулину обробити фундазолом.

 

 

Ботритис. Це захворювання сигналізує про себе темними жов­тими плямами на листках, а також на пелюстках квіток. Від цієї хворо­би вилікувати лілію важко. Особли­во якщо у регіоні тепло і волого, то хвороба повернеться знову. Фахівці радять, ті рослини, на яких з'явилися плями, знищити.

Мозаїка. По краях листків лілій проявляються овальні, довгасті, білі, іноді чорні з білими розводами плями. Листки і квітки стають пере­кошеними, кривими, квітки і буто­ни мають неправильну форму, іноді на них утворюються білі продовгу­ваті цятки. Незабаром загниває і відмирає вся надземна частина рослини. Хвороба викликається попелицями, кліщами і вірусами, які потрапили у сік лілії через сека­тори. Лікувати цю хворобу немож­ливо, але потрібно проводити профілактичні заходи.

Стебло лілії перед зимівлею потрібно завжди зрізувати, неза­лежно від того виймаються цибу­лини та коріння з грунту чи ні. Для обрізування стебла потрібно вико­ристовувати секатори зі змінними металевими лезами, які слід міня­ти після зрізування кожної квітки і дезінфікувати у спирті або окропі. Трохи пониклі, прив'ялі рослини, навіть без характерних плям на листках, можуть бути вже інфікова­ними вірусною хворобою.

При найменшій підозрі потрібно ретельно оглянути рослини, якщо не виявлено жодного із симптомів, бажано викопати цибулину і замо­чити в фітоспорині (4 краплі на 200 мл води).

Ретельна профілактика рослині дуже потрібна, бо кліщі та попелиці активно розмножуються. Навесні вони швидко перелітають з однієї квітки на іншу, а влітку вірусною мозаїкою можуть захворіти більше половини всіх рослин. Важливе правило: видалені уражені частини рослин непридатні для створення добрив, їх не можна додавати в компост, прикопувати на ділянці.

Заражені рослини повністю знищу­ють. Такі заходи необхідні, тому що грибки, кліщі, попелиці, віруси продовжують жити на відмерлих рослинах. Після зимівлі вони пере­беруться на інші рослини, на яких також будуть паразитувати. В ре­зультаті позбутися шкідливих ор­ганізмів взагалі не можна і вони пошкодять ще більше рослин.

 

  

Лілійна муха. Заводиться все­редині незабарвленого бутона лілії. Пошкодження можна поміти­ти, коли личинки мухи уразили квітку і відклали личинку у грунті. Треба знищити усі ушкоджені буто­ни і обприскати рослину 0,2%-ним розчином карбофосу або якимось іншими інсектицидом.

Щоб зменшити ураження лілій хворобами та шкідниками, не­обхідно на ділянках, де ростуть лілії, постійно проводити профі­лактичні заходи — утримувати рослини у чистоті, стежити за нормальним зволоженням грунту, вчасно видаляти залишки рослин, знищувати шкідників, обприскува­ти рослини інсектицидами.

Правильно доглядайте за своїми ліліями, тоді вони не будуть хворіти і ніякі шкідники їх не уражатимуть.

Вирощуйте лілії і нехай вони радують вас гарними, розкішими і здоровими квітками!

 

Журнал «Квіти України»,
№4 за 2017 р.