Сучасній людині, що живе у XXI столітті — столітті значного напруження й шалених швидкостей, інколи в просторі й атмосфері мегаполісу стає тісно. У неї виникає нестримне бажання «зупинитися в дорозі», дізнатися простих істин, набути мудрості, аби розібратися в складних життєвих колізіях. А ще сучасній людині часом дуже не вистачає відвертого задушевного спілкування...

 

І тут на допомогу може прийти вино — еліксир, що звеселяє і лікує душу, робить людину більш товариською. Існує цей напій уже не одну тисячу років. І за цей час у скарбницях культури різних народів зібрано величезну кількість мудрих висловів і міркувань людей, які зналися на вині, розуміли його сенс і значення. Відомо також чимало цікавих фактів з історії вина, стародавніх і сучасних. Про деякі з них і піде мова.

Вино ще за початку всесвітньої цивілізації й до наших днів супроводжувало великі події людського існування: релігійні церемонії, різні свята. In vino veritas — говорили стародавні мудреці, що означало: істина у вині. Мабуть, так і є, бо вся людська мудрість, накопичена століттями, а також величезна праця, майстерність і терпіння — усе це вміщується в пляшці доброго витриманого вина...

 

Навіщо в Стародавній Греції розбавляли вино?

Істориками зібрано чимало цінних відомостей про культуру Стародавньої Греції, на відміну від її вин, які й донині залишаються справжньою загадкою для вчених. Зокрема, вміст алкоголю у винах того періоду, за оцінками фахівців, не повинен був перевищувати 14%, бо за досягнення цієї концентрації подальше утворення алкоголю припиняється.

Як відомо, греки багато разів розбавляли своє вино, аби отримати від напою справжню насолоду. Однак, на думку вчених, винами в Стародавній Греції називалися, швидше за все, настоянки різних рослин, які були значно п'янкішими, ніж сучасні вина. Ймовірно, що до складу грецьких настоянок входили також і наркотичні речовини.

 

Найдорожчий оцет

Відомо, що, чим більше витримане вино, тим воно дорожче. Однак покупці часто ризикують замість благородного напою придбати за кілька тисяч доларів звичайний... оцет. Така прикрість може трапитися через потрапляння повітря в сулію, якщо корок має дефекти. А бактерії, що містяться у вині, використовують кисень для перетворення алкоголю на кислоту.

До недавнього часу визначити якість напою було не можливо без відкорковування пляшки. Однак учені Каліфорнійського університету запропонували визначати склад найдорожчих напоїв, не відкорковуючи їх, — за допомогою ядерного магнітного резонансу.

 

А що на етикетці?

Чи замислювалися ви коли-небудь, що слід зробити підприємцю для успішного просування винного бренду на ринку? Виявляється, помістити на етикетку зображення якоїсь тварини. До речі, в США подібний рекламний хід збільшує продаж спиртної продукції вдвічі.

Проте знавці стверджують, що винам із зображеннями братів наших менших віддають перевагу люди, які не сприймають якість напою всерйоз, а лише хочуть отримати задоволення не лише від самого напою, а й від картинки на етикетці.

К. Василенко

 

Журнал «Виноград. Вино»,
№6 за 2010 р.