Кожен господар присадибної ділянки у жовтні–листопаді повинен знайти час для підготовки рослин до зими. Саме в ці осінні місяці вони потребують укриття на зиму. Адже ще до початку холодних зимових місяців, коли зима огорне всю природу снігом, холодними вітрами і морозом, деякі культури потрібно надійно захистити від вимерзання.

Матеріали для утеплення

Опале листя – хороший матеріал для укриття, проте воно має і недолік: у листі можуть знайти собі схованку шкідники і спори грибкових захворювань. Тому краще заготовити лісове опале листя.

Тирса, компост і солома – ідеальний варіант для укриття рослин на зиму, бо вони не містять шкідників і пропускають вологу. Весною така мульча може бути захистом від активного росту бур'янів, а з часом вона перегниває і підживлює рослини.

Пісок. Цим матеріалом також утеплюють рослини на зиму, проте він пропускає вологу, вогкість від нього передається рослині.

Агроволокно – ідеальний варіант для укриття. У ньому немає збудників хвороб і шкідників, його можна порізати на шматки необхідного розміру або, навпаки, зшити. Агроволокно буває різної щільності і двох кольорів: білого або чорного. Біле агроволокно пропускає ультрафіолет, тому його варто використовувати для укриття троянд, винограду, молодих дерев, тендітних квітів, тобто для наземних частин рослин.

 

 

Молоду хурму вкрила господиня П.В. Польна, м. Львів.

 

Укриття для ожини, яке застосовує М. Ареф'єв, м. Вінниця.

 

Чорне агроволокно не пропускає ультрафіолет, тому його зазвичай стелять на ґрунт.

Мішковина. Найчастіше нею вкривають стовбури молодих саджанців, хвойні дерева, троянди та інші теплолюбні багаторічники. Однак цей матеріал захищає рослини насамперед від сонця, а не від морозу, оскільки мішковина вбирає вологу і під впливом низьких температур і вітру перетворюється на крижану ковдру.

Під вологою мішковиною швидко поширюється цвіль. А якщо мішок старий, то велика ймовірність, що в ньому збереглися збудники різних інфекцій,

які можуть потрапити на вкриті рослини.

Важливо! Не можна використовувати для укриття плівку, бо під нею утворюється конденсат, що дуже шкідливо для рослин взимку.

Укриття троянд на зиму. Дикі троянди або шипшина легко витримують морози, однак сортові дуже чутливі до холодів і потерпають від вологого й морозного повітря.

Для винограду, гортензій і троянд Н. Блажевич (м. Київ)
влаштовує тунельне укриття із спанбонду на дугах,
залишаючи продухи по торцях, які закриває за сильних морозів.

 

Всі сорти троянд, окрім витких і паркових, потрібно обрізати до рівня верху укриття, а штамбові – обрізати, формуючи крону, і обгорнути агроволокном. Троянди також можна сховати під спеціальними каркасами, обгорнутими агроволокном.

Укриття кущів і дерев. Більшість кущів і дерев добре витримують морози без додаткового укриття. Однак теплолюбним деревам і кущам, привезеним із південних регіонів (хурма, інжир, гранат тощо, а також виноградні лози), не обійтися без захисту від морозів. Прикореневу зону можна застелити соломою, торфом або перегноєм, а крону і стовбур обмотати агроволокном.

 

Л. Гурин (м. Обухів) так укриває виноград,
який потерпає взимку не стільки від холоду,
як від обледеніння бруньок.

 

Укриття хвойних рослин. Найбільше взимку хвойні культури втрачають свій зовнішній вигляд: туя, ялівець та інші. Звісно, вони не бояться морозу, однак сильний снігопад може завдати їм великої шкоди. Від надмірного снігового покриву гілки вигинаються або взагалі ламаються. Такі рослини потрібно обв'язати знизу до верху шпагатом, і тоді жоден снігопад їх не пошкодить.

Людмила Дацько,
кандидат сільськогосподарських наук,
http://agro-plant.club

 Із журналу "Дім, сад, город" №12, 2020