Чимало власників присадибних і дачних ділянок мріють про трояндовий сад. Але далеко не кожний із них наважується його посадити, бо вважає ці квіти надто вибагливими й складними у вирощуванні. Я багато років займаюся професійним вирощуванням троянд, тому вважаю цю думку хибною і можу дати кілька порад початківцям щодо вибору виду і сорту троянд. Насамперед хочу представити увазі читачів безпроблемні сорти чайно-гібридних троянд (звичайних кущових).

Дехто може запитати, що означає поняття безпроблемні сорти? Це, в першу чергу, перевірені на практиці сорти, які відмінно проявили себе за найважливішими ознаками:
- рясне цвітіння;
- висока морозостійкість;
- стійкість до несприятливих погодних умов;
- стійкість до хвороб, особливо грибкових.

Саме на ці характеристики потрібно звертати увагу, вибираючи сорти для власної ділянки. З-поміж сортів, які під силу виростити навіть квітникарю-початківцю, варто назвати такі: Хай Меджик, Августа Луїза, Міракл, Мохана, Керіо, Фредерік Містраль, Утопія, Парадіз, Біг Парпл, Рубі Ред, Міріам, Шарль де Голль, Боїнг, Версілія, Пінк Інтуішн, Глорія Дей та чимало інших.

А ще хотілося б розповісти про ґрунтопокривні троянди, які щороку набувають дедалі більшої популярності у власників дачних і присадибних ділянок. Невисокі гіллясті троянди, пагони яких стеляться по землі, садівники вирощували ще у XIX столітті. Але лише наприкінці XIX століття невибагливі, морозостійкі, безперервно квітуючі та надзвичайно декоративні ґрунтопокривні троянди зайняли гідне місце в арсеналі майстрів ландшафтного дизайну і садівників-аматорів. Ці рослини виділили в окрему групу близько 50 років тому. До неї належать і шраби, і флорибунди, а також чимало інших різновидів троянд. Головна ознака створеної групи - рослини активно формують густий, добре облистнений, рясно квітуючий килим, який росте значно більше в ширину, ніж у висоту.

До загальної характеристики ґрунтопокривних троянд належать такі переваги:
- невеликі, але численні квіти;
- пагони стеляться або поникають;
- простий догляд і невибагливість;
- хороший імунітет;
- висока морозостійкість;
- швидкий ріст і захват території у ширину.

Щоб ґрунтопокривні троянди добре росли, у перший рік після висаджування потрібно обрізати лише кінчики пагонів. Навесні наступного року виконують санітарне обрізування, під час якого видаляють частини рослини, які підмерзли, а також слабкі й зламані пагони. Сам кущ формують так, як подобається господарю.

Невибагливі ґрунтопокривні троянди, завдяки безперервному й рясному цвітінню та декоративності самих кущів, прикрасять будь-який сад. А дотримання правильно розробленої схеми садіння цих квітів та супутніх рослин допоможе створити унікальний пейзаж. Ґрунтопокривні троянди використовують для створення кольорових плям на зеленому газоні, а якщо їх висадити у великі горщики, то можна все літо милуватися рослинами, які вражають неймовірним каскадом квітів.

Надзвичайно мальовничий вигляд мають схили, вкриті квітковим килимом, який створюють ґрунтопокривні троянди. Знайшли вони собі гідне місце і на альпійських гірках: ніжні квіти дуже красиво поєднуються з грубим каменем. Ароматні бордюри, живі огорожі із ґрунтопокривних троянд допоможуть розділити ділянку на різні функціональні зони. Деякі сорти, що мають довші пагони, підійдуть для оздоблення альтанок, воріт, їх можна вирощувати на вертикальних опорах. Отже, практично для будь-якого ландшафту можна підібрати ґрунтопокривні троянди, які, окрім декоративної функції, слугуватимуть також для поліпшення структури ґрунту та за необхідності приховають дефекти у вашому саду.

О. Чеботарьова,
с. Трояндове, Лиманський р-н,
Одеська обл., тел. (097) 430-56-00.
Сайт: www.троянди-з-трояндового.укр