Виноград полюбляють усі. Це дуже смачний і корисний продукт харчування. З нього готують десертні й дієтичні продукти, а також вина і коньяки. Використовують його і в медицині.

Виноградарство — величезний океан. Його батьком вважають Ноя. За легендою, на горі Арарат Ной найпершим посадив виноградну лозу. У виноградарстві, як і в соціальному житті, були свої періоди застою, воєн (згадаймо «родзинкову війну») і революцій. Сьогодні ми переживаємо «оксамитову» революцію у виноградарстві. З появою стійких сортів винограду став частішим і дешевшим догляд за ним. Виноградарі-аматори радо сприйняли ці сорти і перекинулися до табору «ледарів». Ще б пак, адже тепер можна вирощувати ароматні, солодкі ягоди, не вкриваючи кущі винограду на зиму від морозу, не обприскуючи їх хімікатами від шкідників і хвороб і навіть не підв’язуючи лозу. Три заповіді виноградаря-аматора були закладені автором в основу розробленої ним системи ведення стійких сортів винограду.

А ще я люблю ліани за те, що вони добре розмножуються.

І це ще не все. Нині актуальна задача — захист навколишнього середовища, оздоровлення та поліпшення мікроклімату міського середовища. Цього можна досягти за допомогою інших деревних ліан. Вертикальне озеленення у місті має не лише велике естетичне значення, а й відіграє гігієнічну роль. А агротехніка їхнього вирощування аналогічна виноградній.

Полюбіть чудові ліани — не пошкодуєте. А виростити їх просто, якщо знати як саме. Адже чим більше людина знає, тим більше може.

Удачі усім виноградарям!

В.Я. Ребристий
Із журналу "Виноград. Вино" № 3-4, 2019 р.